18 maart 2025

‘Defensie moet zorgplicht beter oppakken’

AFMP-voorzitter Ruud Bergsma reageerde afgelopen vrijdag uitgebreid op de in radiotalkshow Spraakmakers van NPO Radio 1 geponeerde stelling dat het Nederlandse leger zo snel mogelijk groter moet worden. “Gelet op alles wat er op dit moment in de wereld speelt, kun je natuurlijk niet tegen deze stelling zijn,” zo benadrukte Ruud in deze radiotalkshow, waarin onder andere ook oud-commandant Mart de Kruif zijn visie op dit onderwerp ontvouwde. “Ik zie bijvoorbeeld dat onze leden en die van onze zusterbond MARVER keihard werken om alles voor elkaar te krijgen, ondanks alle problemen en de duizenden openstaande vacatures die er momenteel zijn. Daarom zijn de komende jaren inderdaad heel veel extra militairen nodig.”

Staatssecretaris Tuinman van Defensie presenteert binnenkort een uitgebreid plan, waarin hij bekend zal maken hoe hij het leger de komende jaren precies wil laten groeien. Een belangrijk achterliggend streven is dat er in 2030 in totaal 100.000 mensen bij Defensie moeten werken in plaats van de 74.000 nu.
“Eerlijk gezegd hoor ik als AFMP-voorzitter dat er over vijf jaar nog grotere aantallen militairen nodig zijn,” zei Ruud in het interview met Spraakmakers. Financieel zijn er de afgelopen tijd volgens Ruud de nodige stappen gezet om Defensie verder te laten groeien. “De komende tijd moeten we er volop voor strijden om alles te herstellen wat de afgelopen dertig jaar door bezuinigingen en reorganisaties kapot is gemaakt. Hierdoor hebben we bijvoorbeeld duizenden militairen laten gaan, terwijl er op dit moment juist meer dan 10.000 vacatures bij Defensie zijn die moeten worden ingevuld. Hieraan moet je eerst iets doen, voordat je verdere plannen maakt om te groeien.”

Menselijke maat
Om het militaire werk aantrekkelijker te maken, zal Defensie haar zorgplicht de komende jaren beter moeten oppakken, zo vindt Ruud. “Als Defensie is het belangrijk om goed voor je mensen te zorgen en om de menselijke maat en waardering voor het defensiewerk te laten terugkeren. Als cruciaal onderdeel van onze maatschappij beschermt Defensie namelijk onze democratie, ons land en onze bondgenoten. En de collega’s die actief zijn binnen de defensieorganisatie tonen dagelijks de bereidheid om deze belangrijke taken op te pakken. Dit moeten wij met elkaar meer gaan waarderen en erkennen. En ook de politiek moet het belang van Defensie nóg meer vooropstellen. De politiek is hier gelukkig al mee bezig, maar door uiteenlopende politieke belangen stagneert deze ontwikkeling nogal eens.”

Luister via deze link de radio-uitzending van Spraakmakers van afgelopen vrijdag terug.

Meer over:
Media